forex trading logo

Prisijungti

Lankytojai

Straipsnių peržiūros
1018946

Masažo istorija

Žodis masažas išvertus iš graikų kalbos reiškia „braukymas, trynimas, maigymas“, arabiškai mass reiškia „švelnus braukymas“. Tai labai senas gydymo metodas, atsiradęs ir ištobulintas senovės Kinijoje, Indijoje, Egipte, Graikijoje, Romoje. Nuo seniausių laikų žinoma, kad masažas gerina sveikatą, didina darbingumą, atkuria fizines ir psichines žmogaus jėgas. Masažas formavosi kartu su kitais liaudies medicinos būdais, jį taikė daugybė tautų ir genčių.

Pirmasis žinomas masažo paminėjimas rastas kinų manuskripte, kuris datuojamas 2698 m. pr. Kr., „Kung Fu“ („Žmogaus menas“). Čia smulkiai aprašomi masažo būdai ir bandoma atskleisti jų gydomąjį poveikį. Vėliau rašytame rankraštyje „Neczin“ („Knyga apie vidinį žmogų“) nurodomos ligos, kurias galima gydyti ne tik vaistais, bet ir masažu.

I a. pr. Kr.  Kinijoje, pirmą kartą pasaulyje, buvo įsteigtas valstybinis institutas, kurio studentams masažas buvo dėstomas kaip privaloma disciplina.

Indijoje 1800 m. pr. Kr. medicininiuose traktatuose, kurie žinomi „Ajurvedos“ („Gyvenimo pažinimas“) pavadinimu, smulkiai aprašomi masažo būdai. Indijoje masažas buvo taikomas visais gyvenimo atvejais – susirgus, įkandus gyvatei, po traumų, nuvargus ir pan.

2300 m. pr. Kr. Egipte, piešiniuose ant Ankhmahoro (faraono vizirio) kapo sienų, vaizduojami žmonės, masažuojantys vieni kitiems pėdas. Yra žinoma, kad tuo metu jau buvo žinomas porinis masažas (kai žmogų masažuoja dviese).\

Masažas taip pat buvo žinomas Korėjoje ir Japonijoje. Japonijoje jis buvo taikomas kaip savimasažas galvos ir essay life hacks sprando srityje, ypač esant galvos skausmams.

Senovės Graikijoje buvo labai populiarios pirtys. Jose masažas buvo privaloma procedūra. Herodotas – vienas pirmųjų bandė išaiškinti teigiamą masažo poveikį gydant įvairias ligas.

Senovės Romos gydytojai daug ką perėmė iš Graikijos, Kinijos, Indijos, Egipto.

Medicinos tėvas Hipokratas yra masažo kaip gydymo metodo pradininkas Europoje. Jis aprašė daug masažo būdų, jų gydomąjį poveikį organizmo sistemų veiklai. Hipokratas teigė, jog trynimas padeda  pajusti gilesnį džiaugsmą, gerina raumenų tonusą ir buvo įsitikinęs, kad glostymas turi būti atliekamas „nuo širdies“.

Žlugus Romos imperijai, masažas kaip sveikatingumo ir gydymo priemonė ilgam išnyko iš Europos tautų gyvenimo. Viduramžiais buvo tikima, kad rūpintis mirtingo kūno sveikata ir grožiu yra nuodėmė ir velnio darbas.

Tuo metu masažas klestėjo Rytų ir arabų šalyse. Buvo pradėtas taikyti masažas ne tik rankomis, bet ir kojomis.

Į Europą masažas kaip gydymo priemonė grįžo jau daug vėliau. Ilgainiui susiformavo „klasikinio masažo“ sąvoka, kuri apėmė pagrindinius senovės Graikijoje ir Romoje taikytus masažo būdus. Bėgant metams formavosi įvairios masažo sistemos ir būdai, buvo moksliškai įrodytas teigiamas masažo poveikis.

Masažo poveikis organizmui yra sudėtingas fiziologinis procesas, neapsiribojantis vien tik mechaniniu poveikiu audiniams. Masažas dirgina odos ir gilesnius receptorius, iš masažuojamos vietos impulsai sklinda į centrinę nervų sistemą, iš kurios atsakomosios reakcijos sklinda į įvairius organus ir audinius.

Masažui būdinga:

 

  1. Neurorefleksinis poveikis. Jis daro įtaką visiems organams ir kraujagyslėms.
  2. Humoralinis poveikis (veikia per organizmo skysčius). Masažuojant susidaro aktyvios medžiagos – histaminas ir endorfinai. Patekusios į kraują jos teigiamai veikia įvairias organizmo funkcijas.
  3. Mechaninis poveikis. Audiniai išsitempia ir suminkštėja, pagerėja kraujo ir limfos cirkuliacija, pašalinamos suragėjusios odos ląstelės.

 

Masažo nauda


Esant normaliai fizinei būklei, kraujotakoje dalyvauja 1/3 viso kapiliarų tinklo. Masažo metu į kraujotaką įsijungia rezerviniai kapiliarai, todėl masažuojama vieta geriau aprūpinama krauju, gerėja audinių mityba.
Masažo metu daugėja kraujo ląstelių (trombocitų, eritrocitų, leukocitų) ir hemoglobino kiekis.
Masažas limfos tekėjimą pagreitina iki 8 kartų, todėl spartėja medžiagų apykaita, iš organizmo greičiau pašalinami toksinai, audiniai geriau aprūpinami deguonimi ir maisto medžiagomis.
Pagerėjus limfos ir kraujo apytakai, gerėja visų vidaus organų ir liaukų veikla.
Masažas mažina patinimus ir pabrinkimus.
Masažas stiprina imuninę sistemą.
Masažas gerina centrinės nervų sistemos būklę, reguliacinius mechanizmus, stimuliuoja periferines regeneracines funkcijas.
Masažas raminamai veikia nervų sistemą, mažina skausmus.
Masažo metu nuvalomos negyvos epidermio ląstelės.
Masažas mechaniškai nuvalo prakaito bei riebalinių liaukų angas ir pagerina jų veiklą.
Masažas paspartina odos mikrocirkuliaciją ir regeneraciją, oda tampa elastingesnė, stangresnė.
Masažas lygina randus ir odos nelygumus.
Masažas gerina sąnarinio skysčio cirkuliaciją, kremzlinio audinio mitybą, didina sąnario judrumą.
Masažas gerina raiščių ir sausgyslių elastingumą ir atsparumą.
Masažas didina raumeninių ląstelių elastingumą, gerina jų susitraukinėjimo funkciją.
Masažas gerina bendrą fizinę būklę, pakelia nuotaiką, didina darbingumą.