forex trading logo

Prisijungti

Lankytojai

Straipsnių peržiūros
1018939

masažas sėkmingai malšina nugaros apačios skausmą

nugaros apatinės dalies (strėnų-juosmens gėla, lumbago, lumbalgija) dažna ir sunkiai gydoma būklė. Masažas yra vienas iš galimų gydymo būdų, palengvinančių skausmą ir gerinančių funkciją. Masažą gali atlikti fizioterapeutas, kineziterapeutas, masažuotojas, tai turėtų būti kvalifikuoti specialistai.

Kasmet iki ketvirtadalio JAV gyventojų patiria nugaros apatinės dalies skausmą (NAS). Daugumai žmonių stiprus nugaros apatinės dalies skausmas pasireiškia mažiausiai kartą per gyvenimą. Priežastis dažniausiai taip ir lieka nežinoma. Nugaros skausmas gali būti labai įvairus. Daugumai žmonių jis gali tęstis vos keletą savaičių, nepaisant to, ar žmogus gydomas, ar ne. Tačiau kai kuriems žmonėms skausmas gali tapti lėtinis ir net susilpninti organizmą. NAS nėra lengva diagnozuoti ir gydyti.

Nugaros masažą gali atlikti daugelis sveikatos priežiūros specialistų, atlikdami jį rankomis ar specialiais aparatais, veikiančiais nugarą tam tikra kontroliuojama jėga. Jėgos stiprumas priklauso nuo masažo tipo. Šio masažo tikslas yra palengvinti skausmą ir pagerinti atitinkamų struktūrų fizinę funkciją. Nugaros negalavimai yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių pacientai kreipiasi pagalbos į masažuotojus.

Moksliniai duomenys ir tyrimų rezultatai

Buvo atlikti tyrimai, kurie skirti nustatyti, ar nugaros masažo efektyvumas priklauso nuo jo trukmės, ar dažnio. Tyrimų duomenimis, nugaros masažas palengvina skausmus bent trumpam (t.y. iki 3mėn). Tačiau šis poveikis gali trukti ir iki 1 metų. Vieno tyrimo metu buvo tiriamas ilgalaikis masažo poveikis. Tyrime dalyvavo 600 žmonių, kenčiančių nuo nugaros apačios skausmo. Nustatyta, kad nugaros masažas yra toks pats efektyvus kaip ir tradicinė medicina, o teigiamas poveikis gali trukti iki 18mėn. Tačiau 20% šio tyrimo dalyvių skausmo nejautė ir praėjus 18mėn, nepaisant gydymo būdo.

Tyrimų duomenimis nugaros masažas yra pakankamai saugus gydymo būdas. Kaip šalutinis poveikis gali pasireikšti diskomforto jausmas gydomoje dalyje, galvos skausmas, nuovargis. Šie simptomai paprastai praeina per kelias dienas. Labai retais atvejais masažas gali sukelti „arklio uogegos“ sindromą (kai užspaudžiami nervai, esantys apatinėje nugaros smegenų dalyje), gali atsirasti skausmas, silpnumas, vienos ar abiejų kojų pojūčių susilpnėjimas.  Todėl labai svarbu pasirinkti kvalifikuota specialistą. 

Tyrimais įrodyta, kad nugaros masažas yra toks pat efektyvus kaip ir tradicinė medicina, šalutiniai poveikiai yra labai silpni ir greit išnyksta, sunkesnių komplikacijų pasitaiko itin retai. Todėl 2007m rekomendacijose Amerikos gydytojų kolegija ir Amerikos skausmo draugija pažymi, nugaros masažą kaip vieną iš galimų NAS gydymo būdų.

Paruošta pagal gyd. Akvilės Stankevičiūtės straipsnį (www.medicine.lt)